Сімейна медицина – це найбільш доступна форма медичної допомоги

Головною метою реформи медичної галузі є наближення медицини до кожного жителя, поліпшення здоров’я, забезпечення рівного й справедливого доступу усіх громадян до медичних послуг належної якості.

Як свідчить світовий досвід, найкращим варіантом практичної реалізації таких умов є інститут сімейного лікаря – лікаря загальної практики:

Впровадження сімейної медицини дасть змогу істотно поліпшити якість надання медичної допомоги населенню, підвищити роль профілактичних заходів, спрямованих на попередження найбільш поширених захворювань і, як результат, збільшити тривалість життя населення регіону.

Сімейна медицина – це всебічна медична допомога, у якій особлива увага приділяється саме родині, за здоров’я якої відповідає лікар.

Сімейний лікар орієнтований на виконання лікувальних та профілактичних функцій, оцінку особистості пацієнта, його психічного здоров’я. Коло проблем, які вирішує сімейний лікар значно ширше, ніж у дільничного терапевта та вузького спеціаліста в поліклініці. Сімейний лікар опікується здоров’ям усіх членів сім’ї протягом їхнього життя, незалежно від характеру захворювання, стану органів та систем організму.

Медичне обслуговування сімейним лікарем базується на повній довірі між ним і пацієнтом і передбачає моральну і юридичну відповідальність сімейного лікаря за стан здоров’я пацієнта та відповідне ставлення пацієнта до власного здоров’я.

Сімейний лікар забезпечить:

- раннє виявлення захворювання;

- динамічний контроль за станом здоров’я пацієнтів і проведенням оздоровчих заходів;

- надання необхідної лікарської допомоги при невідкладних станах і гострих захворюваннях; – проведення планових лікувальних та реабілітаційних заходів у межах його професійної компетенції;

- визначення показань для консультацій, які проводять вузькі спеціалісти, своєчасна госпіталізація хворих;

- проведення експертизи тимчасової непрацездатності;

- надання консультативної допомоги з питань планування сім’ї, етики, психології сімейних відносин, гігієни, соціальних та медико-сексуальних аспектів сімейного життя, а також вигодовування, виховання дітей, та загалом застосування профілактичних технологій.

Сімейну лікувальну практику необхідно розглядати, як таку, яка забезпечує тривалу опіку за здоров’ям громадянина і всіх членів його сім’ї незалежно від характеру хвороби, стану органів і систем організму у всі періоди життя людини.

У багатьох випадках сімейний лікар зможе самостійно визначити причину хвороби та упоратися з нею. Такий підхід дає змогу наблизити медичну допомогу до пацієнта, позбавити його від невиправданих витрат і заощадити час.

Сімейну медицину, як спеціальність, відрізняє ряд надзвичайно важливих принципів. Головні із них:

- довготривалість і безперервність спостереження;

- багатопрофільність первинно-медичної допомоги;

- відношення до сім’ї, як до одиниці медичного обслуговування;

- превентивність, як основа діяльності сімейного лікаря;

- економічна ефективність і доцільність допомоги;

- координація медичної допомоги;

- відповідальність пацієнта, членів його сім’ї і суспільства за збереження і покращення його здоров’я.