КОТЕЛЕВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ

7 квітня – Всесвітній день здоров’я

Щороку 7 квітня, з нагоди створення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 1948 році, відзначається Всесвітній день здоров’я.

Темою Всесвітнього дня здоров’я 2012 року є “Старіння і здоров’я”, що проходить під девізом “Добре здоров’я додає життя до років”.

Основна увага звертається на те, як підтримка здоров’я протягом всього життя допоможе чоловікам і жінкам похилого віку зробити їхню старість більш повноцінною і продуктивною, активізувати їхній внесок у життя своїх родин і суспільства.
В Інституті геронтології Національної медичної академії України при підтримці Фонду народонаселення ООН з 2009 року працює Геронтологічний інформаційно-консультативний центр, який опікується не лише наданням інформації щодо можливості отримання людьми літнього віку різноманітних послуг, але і розповсюдженням знань, які спрямовані на покращення і подовження життя цій категорії населення.

Фахівці Центру радять літнім людям, які прагнуть виглядати і почувати себе молодше свого віку, дотримуватися таких загальних рекомендацій:
дотримуватися помірності в їжі. Замість звичних багатьом 3000 кілокалорій на добу бажано задовольнятися половиною з цього. Такий мінімум розвантажує клітини і підтримує їхню активність.
стежити, щоб харчування було збалансованим і різноманітним. Людям старше 40 років корисна морква, солі кальцію для кісток і магнію для серця.
відмовитися від паління. Багато літніх людей вважають, що немає сенсу кидати цю шкідливу звичку, оскільки шкоду здоров’ю вже заподіяно. Безперечно, деякі незворотні зміни в організмі вже сталися, але відмова від куріння в будь-якому віці покращує загальний стан і, тим самим, приносить користь здоров’ю.
рухатися. Навіть декілька хвилин на день занять спортом подовжують життя. При рухах виділяються гормони росту, які омолоджують тканини організму.
спати у прохолоді. Сон при температурі 17о – 18о С сповільнює обмін речовин, що захищає організм від старіння.
тренувати пам’ять. Добре тренує пам’ять вивчення напам’ять віршів та анекдотів, іноземних мов, розгадування кросвордів тощо. Це сповільнює процес вікової деградації інтелекту, активізує роботу серцево-судинної системи і обмін речовин. Люди з вищою освітою живуть довше, у них пізніше виникає хвороба Альцгеймера.
бути оптимістом. Людина, яка пасивно покладається на зовнішні обставини, частіше впадає в депресію. Ті, хто у всіх проблемах звинувачують себе, не обговорюють їх з близькими, подавляють свій гнів і образи, частіше хворіють.
не стримувати емоції. Сміх подовжує життя. Але й сльози позитивно впливають на здоров’я організму. Зі сльозами організм позбувається гормонів стресу. Крім того, у сльозах виявлені морфіноподібні речовини, які мають заспокійливу дію.

Всесвітній день здоров’я відзначається в день створення Всесвітньої организації охорони здоров’я, устав якої було прийнято 7 квітня 1948 року.

Робітники охорони здоров’я – люди, які надають медико-санітарну допомогу тим, хто її потребує, знаходяться в центрі системи охорони здоров’я. Однак в усьому світі кадри охорони здоров’я переживають кризу, від якої не застрахована жодна країна. Результаті є очевидними: це клініки без медичного персоналу, лікарні, що не можуть залучити або втримати основних працівників. У світі існує хронічна нестача медичних працівників як наслідок десятиліть недостатніх інвестицій в їх навчання, підготовку, заробітню платню, умови праці і управління. Це призвело до гострої нестачі ключових спеціалістів, росту показників зміни заняття і передчасного виходу на пенсію, а також до національної і міжнародної міграції.

Країни Афріки к півдню від Сахари, де всі вищезгадані проблеми поглиблюються пандемією ВІЧ/СНІДу, нараховують, за оцінками, 750 000 медпрацівників при тому, що населення цього регіону складає 682 млн людей. Для порівняння можна сказати, що в розвинених країнах, де старіюче населення збільшує навантаження на вже і так перенавантаженних працівників, це співвідношення в 10-15 разів вище.

Здоров’я – це багатство,
Яке Господь нам дав,
І треба, щоб з дитинства
Його ти цінував.
Здоров’я не придбаєш
За гроші, пам’ятай.
Його від Бога маєш,
Про це не забувай.
Бережи здоров’я змалку,
Бо хазяїн тіла – ти.
Щоб життя прожити довге,
Себе треба берегти.

Щоб Ваше здоров’я, як кремінь було,
Щоб щастя сімейне його берегло,
Щоб радість завжди була на порозі,
А лихо в далекій і вічній дорозі.
Хай поруч з Вами Ангел Ваш летить,
Убереже Вас від біди повсюди,
Нехай несе Вам радість кожна мить,
І благодать Господня з Вами буде.

Бажаю всім — з любов’ю,
Щоб став в часи новітні